Uudised ja teated

Ilu- ja teabekirjanduse saalis saab vaadata köitenäitust "Väike prints"

Rahvusvaheline köitekunstinäitus 

VÄIKE PRINTS

 

1. aprillil avati Viljandi Linnaraamatukogus

Eesti Köitekunstnike Ühenduse korraldatud
rahvusvaheline köitenäitus "Väike prints"
(kuraator Rene Haljasmäe),

mis toimub koostöös Eesti Trüki- ja Paberimuuseumiga.

 

24 professionaalse köitekunstniku loomingu aluseks on trükimuuseumi poolt poognatena välja antud legendaarse prantsuse kirjaniku Antoine de Saint-Exupéry (1900–1944) eesti keelde tõlgitud kultusteose "Väikese printsi" eksklusiivne kõrgtrükis käsitööversioon, mis teostati vanade masinatega, väikesearvulises ja numereeritud tiraažis.

Klassikalist köidet avangardsete tehnikatega ühendades osalevad näitusel Eesti, Läti, Leedu, Soome ja Rootsi kunstnikud. Erinevatest vanustest kunstnike poolt loodud näituse eksponaatide hulgast võib leida nii külluslikult kaunistatud klassikalisi taimpark- ja kroomnahast täisnahkköiteid kui ka eksperimentaalseid autoritehnikas köiteobjekte. Kullatud on foolio või lehtkullaga, käsitsi või kuuma pressiga. Kunstnikud on teinud loomingulisi katsetusi, kui kasutanud ka kindlaks kujunenud materjali- ja stiilikäsitlust. Palju on raamatukaane ornamenteerimisel kasutatud nahaintarsiat ja aplikatsiooni, voolimist ja värvimist.

 

Žürii koosseisus Rene Haljasmäe (žürii esimees, Eesti Köitekunstnike Ühenduse esindaja), Illu Erma (EKA õppejõud, Eesti Nahakunstnike Liidu esindaja) Harry Liivrand (TLÜARi teaduskommunikatsiooni ja näituste osakonna juht, kunstiteadlane), Karin Paulus (EKA õppejõud, kunstiteadlane) ja Tuuli Jõesaar (Eesti Trüki- ja Paberimuuseumi köitespetsialist) andis välja kolm preemiat, valides välja Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu lemmiku, kelleks sai Ilizane Grīnberga, nahaliidu lemmiku – Eve Kaaret ja muuseumi lemmik on Tulvi Turo. Veel märgiti žürii poolt ära Kaia Lukats, Lennart Mänd, Leelo Leesi, Rünno Kulver, Tarja Rajakangas. Lemmikud avalikustati näituse esma-avamisel 12. detsembril Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus (2018). Publiku lemmikuks osutus Maarja Roolaht.

 

Eestist osalevad näitusel

Tiia Eikholm, Illu Erma, Rene Haljasmäe, Eve Kaaret, Sirje Kriisa, Rünno Kulver, Maila Käos, Leelo Leesi, Kaia Lukats, Rutt Maantoa, Luule Maar, Lennart Mänd, Piret Männa, Jaana Päeva, Maarja Roolaht, Tähti Roostalu, Tulvi Turo, Tiiu Vijar. Välismaalt kutsuti esinema Ilizane Grīnberga (Läti), Dalia Lopez Madrona (Rootsi) Armīns Ozolinš (Läti), Dace Pāže (Läti), Aušra Petroskienė (Leedu), Tarja Rajakangas (Soome).


Varasemalt on sarnaseid näituskonkursse TLÜARis toimunud Endel Valk-Falki ja Peep Ilmeti raamatute põhjal neli korda, viimati Eesti Vabariigi juubeliks aastal 2008.

Teksti juures on kasutatud Eesti Köitekunstnike Ühenduse fotot - ILIZANE GRĪNBERGA (LÄTI) - Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu lemmik (töös on kasutatud lamba- ja kitsenahka). 


Näitus on avatud raamatukogu ilu- ja teabekirjanduse saalis kuni 27. aprillini 2019.