Eesti kirjanikud Eesti raamatukogudes

4.11.14

KIRJANDUSTUUR 2014

 

Reedel, 7. novembril, kell 17.30 tulevad Viljandisse lugejatega kohtuma
Asta Põldmäe, Kai-Mai Olbri, Rein Põder ja Igor Kotjuh

Kirjanikega kohtumine toimub raamatukogus 3. korruse galeriis.

Kõik huvilised on oodatud reede õhtul raamatukogusse!

 

 

ASTA PÕLDMÄE

 

Asta Põldmäe on tuntud kui Eesti prosaist,

tõlkija ja lastekirjanik.     

 

Ta on sündinud 1944. aastal Puurmanis ning  on lõpetanud 1969. aastal TRÜ ajakirjanduse alal ning täiendavalt lõpetanud kaugõppes Moskva Võõrkeelte Instituudi tõlkijana hispaania keelest. Põldmäe on tõlkinud hispaaniakeelset klassikat nagu O. Paz, J.R. Jimenz ja on kirjutanud psühholoogilist tundlikku lüürilist proosat.

 

Tunnustused:

  • 1979. aastal Juhan Smuuli nimeline kirjanduse aastapreemia laste- ja noorsookirjanduse alal   
    ( „Mitmekesi maateral" )
  • 1983. aastal Friedebert Tuglase novelliauhind ( „Kuumalaine" )
  • 1995. aastal Friedebert Tuglase novelliauhind ( „Vastu ööd" )

Asta Põldmäe on avaldanud novelle ja mitmeid juturaamatuid lastele, samuti ka mitmeid proosakogusid. Märkimisväärne on sel aastal avaldatud teos „Ja valguse armulise", mis sisaldab kirjatöid aastaist 1975-2013. Teosesse on koondatud esinduslikem osa Põldmäe metakirjanduslikust loomingust. Need on portreed kaaskirjanikest, väikeste pärlitena mõjuvad esseed, kümned arvustused, erikäsitlusi nii kodu- kui väliskirjandusest. Lugeda saab ka kirjaniku  autoportreid läbi tema endaga tehtud intervjuude. 

 

 

 

KAI-MAI OLBRI

 

Kai-Mai Olbri (täisnimega Kai-Mai Olbri-Kaarna) on sündinud 1943. aastal Tallinnas. Alates 1989. aastast on vabakutseline kunstnik.

 

Ta on osalenud oma töödega paljudel näitustel. Hulk isikunäitusi on olnud aastate jooksul Eesti tuntumates galeriides, kuid ka Peruus, Soomes ja Lätis. Tema töid on erakogudes enam kui 20 riigis, samuti Eesti Riiklikus Kunstimuuseumis ja Riias Arsenali Muuseumis.

Olbri on saanud Balti Akvarellitriennaali diplomi 1997, 2001. aastal.

Kunstnik ise on öelnud, et tema maailmaprintsiibiks on valida tehnika, milles oma ideed oleks kõige parem väljendada. Stiilivalikul lähtub sellest, mis teda hetkel huvitab, sest kui huvitab, siis enamasti ka õnnestub! Naise liikumapanevaks jõuks on, et ta elab.

 

Teoseid:

  • 2009. a esilinastus Kai-Mai Olbri  film - autoportree ''Vabadus algab seest''.  
  • Luulekogud: „Pöördumatud sõnad" 1991; „Õhtune post" 2005; „Täiskuu põhjatu kaev" 2013
  • Proosa: „Inspireeriv Itaalia: reisikiri, novelletid" 2008
  • Näidend: „Karje: stseenid elust" 2006                           

Viimane on kirjutatud hoogsas rütmis, huumorivõtmes, millest kumab läbi traagika, kuid siiski on näidendi alatoon optimistlik. Elu läheb edasi!

 

2013. aastal ilmunud luulekogus „Täiskuu põhjatu kaev" on iga teos tõlgitud ka hispaania keelde. Kirjanduskriirik Rolf Liiv on öelnud Olbri kohta nii: „ Kai-Mai Olbri otsib elamusi Hispaaniast, Ladina-Ameerikast, aga ka kõikjalt universumi avarustest. Autor on elamuste ja hingeliste kogemuste otsija, kes midagi igalt poolt midagi kaasa toob ja sellevõrra rikkamana edasi rändab".  

 

 

REIN PÕDER

 

Rein Põder on sündinud 1943. aastal Võrumaal, Mõniste vallas Tundu külas, lõpetanud Tartu Ülikooli 1969. aastal geograaf-hüdroloogina ja alates 1977. aastast on kirjastuse Eesti Raamat peatoimetaja.

 

Rein Põder on avaldanud lühiproosat, romaane
( „Unustatud" 2010; „Kauge" 2011; „Voor" 2013 ), olukirjeldusi, reisimärkmeid ja arvustusi.

Lastejutte kirjutas autor 70-80-ndatel aastatel Pioneeri ja Tähekese ühendtoimetuses ja Eesti Raamatu laste- ja noorsookirjanduse toimetuses töötades.

 

Hiljem on Põder lastele kirjutamise kohta öelnud:

„Praegu ei tunne küll erilist pakitsust midagi niisugust taas luua. Lapsepõlve võib tagasi pöörduda ka mälestuste laadis või mingis proosateoses, kus on täiskasvanute maailm, mida omakorda mõjutab lapsepõlves kogetu."

 

 „Olen väga õnnelik, et olen saanud olla nii kaua raamatute seltsis, kirjastaja varsti juba peaaegu kolmkümmend aastat. See on harinud mind isiklikult palju ja toimetajatöö on mõjutanud ka minu enda kirjutamist. Aga eks me koosne kõik sellest, mida oleme läbi elanud, õppinud, lugenud, mida oleme kaasa saanud pärilikul teel."

 

2014. aastal ilmunud teose „Kuningapuu" kohta ütleb autor: „Mind on ikka huvitanud kultuuriloolised isikud, nende eluseigad, tegutsemismotiivid, loomeimplusid. Samavõrd on mind võlunud nendega seotud kohas, hooned või maastikud. Seetõttu saavadki selle raamatu kaante vahel kokku kaks ajas ja ruumis nii kauget maalikunstnikku, nagu seda on madalmaalane Pieter Bruegel ja venelane Valentin Serov, rootsi filmi- ja teatrilavastaja Ingmar Bergman, kodumaine luuletaja Juhan Liiv".

 

Tunnustused

  • 1984 Ajakirja Looming novellivõistluse auhind
  • 1985 Eduard Vilde nimeline kirjandusauhind "Hilised astrid" eest
  • 1994 Bernard Kangro kirjanduspreemia
  • 2011 Tammsaare kirjanduspreemia

 

 

IGOR KOTJUH

 

Igor Kotjuh on Eesti luuletaja, ajakirjanik, esseist ja tõlkija.

 

Ta on sündinud 1978. aastal Võrus ning on õppinud Tartu Ülikoolis eesti keelt võõrkeelena, eesti kirjandust ning Tallinna Ülikooli suulist ja kirjalikku tõlget. Alates 2010. aastast õpib Tallinna Ülikooli magistrantuuris kirjandusteadust.

Kotjuh kirjutab ka eesti, kuid eelkõige vene keeles, sest autori emakeel on vene keel. Tema luulet on tõlgitud eesti, soome, rootsi, norra, inglise, bulgaaria ja prantsuse keelde. Ta ise tõlgib eesti luulet, esseistikat ja lastekirjandust vene keelde, samuti vene luulet ja esseistikat eesti keelde.

 

Igor Kotjuh on eesti-vene kirjanduse jõuline elushoidja ning tähelepanuväärne luuletaja, kelle mõistlik, mõtisklev, selgeid seisukohti võttev luule mõjub ajuti lausa esseistlikuna.
Autor ise on enda kohta öelnud: „Olen Eestis sündinud ja üles kasvanud vene literaat".

 

Teosed eesti keeles

  • "Teises keeles" (Tuum 2007)
  • "Usaldusliin" (Kite 2010)

Tunnustused

  • 2004. aastal ajakirja "Looming" luulepreemia.                                                                       
  • 2007. aastal Bernard Kangro kirjanduspreemia luulekogu "Teises keeles" eest. 
  • 2011. aastal pälvis Igor Kotjuh presidendi kultuurirahastu noore kultuuritegelase eripreemia.

Kirjanike tutvustused koostas praktikant Kati Allik