Viljandimaa noorte omaloominguvõistlus

2.06.16

26. mail (2016) toimus Viljandi Linnaraamatukogus
19. Viljandimaa noorte omaloominguvõistluse kokkuvõtete tegemine ja
laureaatide tunnustamine.

 

Saadetud töid hindas neljaliikmeline žürii koosseisus teatri- ja kultuurikriitik Alvar Loog, ajaleht „Sakala" kultuurireporter Margus Haav ning võistluse varasemad laureaadid lavastaja Laura Mets ja luuletaja Aleksandra Tšoba.
Loomingut hinnati eraldi luules ja proosas.

 

Võistlusele oodati 15-21 aastaste Viljandimaa noorte omaloomingut. Kokku laekus tekste 10 noorelt. Žürii hinnangul parimaiks tunnistatud noorte vahel jagati 300€ väärtuses Eesti Kultuurkapitali stipendiume ning Viljandimaa Omavalitsuste Liidu toel soetatud kinkekaarte.

 

Tänavu avaldati kolme viimase aasta auhinnatud töid sisaldav kogumik "Meie mõtted 2013-2015 : Viljandimaa noorte omalooming". Kõik võistlusel osalejad said kingituseks kogumiku. Trükise digiversiooni fail on lisatud veebilehe allserva. 

 

Aleksandra kinkis kõigile osalejatele oma uue luulekogu „Minu armastusest jätkub meile mõlemale?". Alvar, Margus ja Laura innustasid noori omapoolsete isiklike kingitustega.

 

LAUREAADID

PROOSAS

Selles žanris laureaate pingeritta ei seatud. Kõik proosapreemia laureaadid said auhinnaks Eesti Kultuurkapitali stipendiumi ja Viljandimaa Omavalitsuste Liidu / Haridus- ja Teadusministeeriumi toel soetatud kinkekaardi.

 

Adeliina-Lisette Lepp „Elu[aeg]"

Greete Soha „Unedeemon"

Jan-Erik Sarv „Saatana päevik"

 

Teised äramärgitud tööd:

Eliisa Raal „Muusika"

 

LUULES

I preemia     Brenda Tarn „Ich vermisse dich, Traurigkeit"

II preemia    Adeliina-Lisette Lepp „Vi/Devik"

III preemia   Brenda Tarn „04.12"

 

Teised äramärgitud tööd:

Brenda Tarn „Liebe mich"

Jan-Erik Sarv „tule tagasi, Suitsupääsuke"

Liine Palu „Afektiahelais"

Liine Palu „21.09.2015"

Kristiina Kase „Kivi"

 

Mida ja kuidas hinnati?

Lõpuüritusel ütles žürii, et kuigi tänavu oli tekste ja kirjutajaid vähem, oli üldine tase väga hea. Alvar Loog kirjutas: „Keskmine kirjaoskuse tase on minu meelest sel aastal päris kõrge, eriti avaldus see proosas; kvantiteedi langus on toonud kaasa ühtepidi keskmise kvaliteedi tõusu, kuid samas ka absoluutsete tippude puudumise."

 

Mõnikord on žürii sellel konkursil auhinnanud tekstide bukette, mõnikord üksiktekste - vastavalt sellele kui palju esiletõstmist väärivaid tekste sõelale jääb ning kuidas need omakorda autorite vahel jagunevad. Näiteks: kui kolm parimat luuletust on kõik ühe autori omad, siis pole mõistlik kõiki kolme auhinnalist kohta talle anda. Seekord otsustas žürii hinnata iga teost eraldi ning juhtuski, et luules sai I ja III preemia sama kirjutaja.

 

Žürii soovitused ja tähelepanekud

Raamatukogus toimunud kokkuvõtteid tehes jäi kõlama, et kuna domineerisid naiste romantilisusele kalduvad tekstid, jäid eredamalt meelde need, milles oli suudetud end kõrvalt näha, peegeldada laiemat pilti ja mis olid ülejäänud tekstidest väga erinevad.

 

Noorte autorite puhul toodi komistuskivina välja see, et kasutatakse sõnu, mille tähendust tegelikult ei tunta. Arvatakse, et nii petab ära, kuid tegelikult ei peta. Ehedat spontaansust pole vaja välja rookida, küll aga proovida enda teksti kõrvalt vaadata. Tungide väljendamiseks tuleb aega võtta.

 

Laura Mets, kes kahjuks üritusel kohal olla ei saanud, ütles noortele saadetud kirjas: „[…] ega ma rohkem midagi soovitada teile ei oskagi kui et kirjutage, kirjutage, kirjutage nii palju kui viitsite ja oskate ja jõuate. Ja kui enam ei jõua, siis kirjutage veel, siis tulevad eriti huvitavad asjad. Andke sõpradele lugeda. Lugege ise üle. Enda asju. Ja teiste asju. Ja raamatuid. Lugege väga väga väga väga väga väga palju raamatuid.

 

Ja nüüd lõpuks tahaks tänada osalemise eest. Sest see võib olla väga raske, saata kellelegi hindamiseks mingid tekstid, mis on ühelt poolt väga isiklikud, teisalt ei oska aga isegi veel väga hinnata, et mis ja kuidas ja kas. Aitäh selle usaldamise eest. […]"

 

Võistluse kokkuvõtva teksti juures on kasutatud Keily Tammaru illustratsiooni Sünnijärve.

Võistlust toetasid Viljandimaa Omavalitsuste Liit, Haridus- ja Teadusministeerium ning Eesti Kultuurkapital.

 

Veronika Raudsepp Linnupuu,

projekti koordinaator

tel: 433 8660;
e-mail: veronika.linnupuu@raamatukogu.viljandi.ee