Viljandi Linnaraamatukogu ajalugu sai alguse 106 aastat tagasi

Viljandi Linnaraamatukogu peab oma sünnipäevaks 2. veebruari. 1911. aastal loodi kohaliku karskusseltsi "Vabadus" kirjandushuviliste liikmete eestvedamisel Viljandi Esimene Lugemisring. Raamatukogu asus esialgu karskusseltsi Vabadus uutes ruumides Tartu tänav 9.

106 aastat tagasi alustati raamatukogu loomist nii...
Lugemisringi esimehe abi Eduard Schönberg kutsus raamatukogu korrastamisele abiks Viljandi Teataja toimetusse tööle asunud Aleksander Sibula, kes on hiljem meenutanud: „Et tööd alustada, tuli kõigepealt soetada kapp raamatute jaoks … Kui kapp kohale jõudis, sai asuda raamatukogu tegelikule korraldamisele… Teataval määral pidurdas raamatukogu korraldamist asjaolu, et meil puudusid selleks teadmised."

Lugemisringil oli raamatukogu asutamise ajaks umbes 50 liiget. Raha raamatute soetamiseks saadi liikmemaksudest, annetustest, näitusmüükidest ja loengute korraldamisest. 1916. aastal oli fondis 1004 köidet ja kogu kasutajaid 142.

Aegade jooksul on raamatukogu korduvalt oma nime ja asukohta vahetanud.
1919. aastal asutati  senise Viljandi Esimese Lugemisringi asemele Rahvaülikoolide Selts, mis võttis 1920. aastal ka raamatukogu oma tiiva alla ja organiseeris selle ümber avalikuks raamatukoguks. Avati ka lugemistuba asukohaga Lutsu 3.
1938. aasta lõpus oli raamatukogus 6000 köidet ja 590 lugejat.

1940. aastal nimetati Viljandi Rahvaülikoolide Seltsi Raamatukogu Viljandi Keskraamatukoguks, avati uued ruumid Pikk tn 6. Raamatuid hakati muretsema riiklikest summadest, kaotati lugemismaks, võeti üle kohalike seltside raamatukogud.

9. mail 2002 pandi nurgakivi raamatukogu praegusele hoonele ning juba 5. oktoobril samal aastal tähistasime pidulikult maja avamist. Uus ja ruumikas raamatukogu mahutas ära kõik osakonnad: kojulaenutuse, lugemissaali ja lasteosakonna, mis seni asusid kolmes eri majas.

Raamatukogu ajaloo kohta saab lähemalt lugeda raamatust "Viljandi Linnaraamatukogu 100. 1911-2011" (ilmunud 2011).