Aprillikuu küsimused ja vastused

20.05.20

Viktoriin 5L -

Loov Loodus Loomiseks Loodud Linnas
5. hooaeg!

 

Aprillikuu Forum Cinema kinkekaardid võitsid
Oliver Rauba ja Aleks Kütt Viiratsist

Palju õnne!

 

Kuni eriolukorra lõpuni pakub MTÜ Loodusajakiri oma kirjastatavate ajakirjade diginumbritele TASUTA ligipääsu. Ajakirja Eesti loodus saad tellida/lugeda siit https://e-pood.horisont.ee/e-ajakirjad/

 

1. Kuhu on paigutatud Eesti esimene avalik nahkhiirekaamera, milliseid nahkhiiri sealt jälgida saab ja kelle/mis kanalilt pilti näeb?

Vastus: Jälgida saab Piusa koobastes talvituvaid tiigilendlasi. Looduskaamera pilti näeb Eestimaa looduse fondi Youtube´i kanalil ja Loodusekalendri vahendusel

 

2. Miks merikilpkonnad söövad plasti? Vastus: Uuringute käigus selgus, et merevette sattunud plastik kattub vetikate ja bakteritega ning hakkab lõhnama nagu toidupoolis.

 

3. Vähemalt üks eesti hobune on olnud maailmakuulus. Kes ja millega ta on kuulsaks saanud?
Vastus: Täkk Vapsik, kes 1867. aastal Pariisi maailmanäitusel vedas 6160 kg kaaluvat koormat.

 

4. Otteni veskisillal toimusid ühe tuntud eesti filmi võtted. Mis aastal ja mis filmi?
Vastus: 1968. aasta suvel toimusid sillal „Viimse reliikvia" võtted

 

5. Millist koeratõugu peetakse maailma kõige nutikamaks koeraks, mis oli tema ajalooline põhitöö ja kus teda tänapäeval kasutatakse? Vastus: Borderkolli. Ajalooline põhitöö oli kantseldada lambakarja. Lisaks karja ajamisele aitavad nad tänapäeval otsida näiteks narkootikume ja lõhkeainet, aitavad haigeid (hüpo- või teraapiakoer), peletavad linde lennuradadelt jpm.

 

6. Kes on pildil? Vastus: Hallpea-rähn                                                             

Kuidas eristada isaslindu emalinnust? Vastus: Isaslinnu laup on punane.

Kus eelistavad pesitseda? Vastus: Eelistavad pesitseda valgusrikastes sega- ja okaspuumetsades, lodu-sanglepikutes ning puisniitudel. Meelsamini otsivad pesitsemiseks väiksema metsatuka, sageli vee läheduses.

 

                                                            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Kui sa tahad looduses telefoniga pilti teha, siis mis on esimene asi mida sa pead tegema, et saada kvaliteetne pilt? Vastus: Telefoni lääts/objektiiv tuleb puhtaks teha.

 

8. Mis on siisikese rahvapärane nimetus ja miks? Vastus: Rahvapärane nimetus on pilvelind, sest nende põhilised toiduvarud asuvad väga kõrgel puuvõrades.

 

9. Mis puust tehakse haabjaid? Vastus: Haabjaid tehakse haavast aga saab ka pärnast

 

10. Kui sageli tuleks lindude pesakaste puhastada, miks neid on vaja puhastada ja millal oleks seda kõige mõistlikum teha? Vastus: Lindude pesakaste tuleks puhastada kord aastas, kõige mõistlikum aeg oleks veebruar. Puhastamiseks on kaks põhjust: väikestel lindudel pole kombeks ise pesa puhastada ja nad ehitavad uue pesa vana peale. Teine põhjus on see, et eelmise pesakonna parasiidid jäävad pesakasti talvituma. 

 

Lisainfo: 

laste- ja noortekirjanduse saal

433 8665, 433 8666

viktoriin@raamatukogu.viljandi.ee