Näitused raamatukogus

5.04.19

2. SAAL (ilu- ja teabekirjandus)

 

Rahvusvaheline köitekunstinäitus 

VÄIKE PRINTS

 

1. aprillil avati Viljandi Linnaraamatukogus

Eesti Köitekunstnike Ühenduse korraldatud
rahvusvaheline köitenäitus "Väike prints"
(kuraator Rene Haljasmäe),

mis toimub koostöös Eesti Trüki- ja Paberimuuseumiga.

 

24 professionaalse köitekunstniku loomingu aluseks on trükimuuseumi poolt poognatena välja antud legendaarse prantsuse kirjaniku Antoine de Saint-Exupéry (1900–1944) eesti keelde tõlgitud kultusteose "Väikese printsi" eksklusiivne kõrgtrükis käsitööversioon, mis teostati vanade masinatega, väikesearvulises ja numereeritud tiraažis.

Klassikalist köidet avangardsete tehnikatega ühendades osalevad näitusel Eesti, Läti, Leedu, Soome ja Rootsi kunstnikud. Erinevatest vanustest kunstnike poolt loodud näituse eksponaatide hulgast võib leida nii külluslikult kaunistatud klassikalisi taimpark- ja kroomnahast täisnahkköiteid kui ka eksperimentaalseid autoritehnikas köiteobjekte. Kullatud on foolio või lehtkullaga, käsitsi või kuuma pressiga. Kunstnikud on teinud loomingulisi katsetusi, kui kasutanud ka kindlaks kujunenud materjali- ja stiilikäsitlust. Palju on raamatukaane ornamenteerimisel kasutatud nahaintarsiat ja aplikatsiooni, voolimist ja värvimist.

 

Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu lemmik - ILIZANE GRĪNBERGA (LÄTI) -
lambanahk, kitsenahk 

 

Žürii koosseisus Rene Haljasmäe (žürii esimees, Eesti Köitekunstnike Ühenduse esindaja), Illu Erma (EKA õppejõud, Eesti Nahakunstnike Liidu esindaja) Harry Liivrand (TLÜARi teaduskommunikatsiooni ja näituste osakonna juht, kunstiteadlane), Karin Paulus (EKA õppejõud, kunstiteadlane) ja Tuuli Jõesaar (Eesti Trüki- ja Paberimuuseumi köitespetsialist) andis välja kolm preemiat, valides välja Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu lemmiku, kelleks sai Ilizane Grīnberga, nahaliidu lemmiku – Eve Kaaret ja muuseumi lemmik on Tulvi Turo. Veel märgiti žürii poolt ära Kaia Lukats, Lennart Mänd, Leelo Leesi, Rünno Kulver, Tarja Rajakangas. Lemmikud avalikustati näituse esma-avamisel 12. detsembril Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus (2018). Publiku lemmikuks osutus Maarja Roolaht.

 

KAIA LUKATS - taimparknahk, veluurnahk


Eestist osalevad näitusel

Tiia Eikholm, Illu Erma, Rene Haljasmäe, Eve Kaaret, Sirje Kriisa, Rünno Kulver, Maila Käos, Leelo Leesi, Kaia Lukats, Rutt Maantoa, Luule Maar, Lennart Mänd, Piret Männa, Jaana Päeva, Maarja Roolaht, Tähti Roostalu, Tulvi Turo, Tiiu Vijar. Välismaalt kutsuti esinema Ilizane Grīnberga (Läti), Dalia Lopez Madrona (Rootsi) Armīns Ozolinš (Läti), Dace Pāže (Läti), Aušra Petroskienė (Leedu), Tarja Rajakangas (Soome).


Varasemalt on sarnaseid näituskonkursse TLÜARis toimunud Endel Valk-Falki ja Peep Ilmeti raamatute põhjal neli korda, viimati Eesti Vabariigi juubeliks aastal 2008.

Näituse teksti juures on kasutatud Eesti Köitekunstnike Ühenduse Facebook´i fotosid. 


Näitus on avatud raamatukogu ilu- ja teabekirjanduse saalis kuni 27. aprillini 2019.

 

Raamatukogu trepihall

 

Karksi-Nuia mulke elu pilte pääl

 

Näitus „Karksi-Nuia mulke elu pilte pääl" kajastab hoonestust, inimesi, nende tegemisi ja eakate mälestusi kuni aastani 1939. Näituse on koostanud Karksi-Nuia Pensionäride Ühendus.

 

„Karksi-Nuia Pensionäride Ühenduse üheks oluliseks põhikirjaliseks tegevuseks on koduloo uurimine ja kroonika jäädvustamine. Oleme aastaid pidanud kroonikat ja jäädvustanud oma tegemisi. Paljud liikmed on oma juurtelt mitmendat põlve karksilased ja elanud vabas Eestis. Mõistame, et aeg möödub kiiresti, on veel inimesi, kes mäletavad ja soovivad oma mälestusi jagada. Karksi-Nuia on olnud läbi aegade piirkonna tõmbekeskus. Nii tekkis idee dokumenteerida ajaloolised faktid, koguda fotomaterjali ning jäädvustada eakate mälestused kogukonnast, kes elasid ja tegutsesid Karksi-Nuias enne nõukogude okupatsiooni.

 

Oma ideed tutvustasime valla ajalehes Karksi Sõna, tänu millele saime mõttekaaslasi ja toetajaid.  On oluline, et projektis osalemisega väärtustame eakate tegevust ja  anname panuse kogukonna ajaloo jäädvustamisele. Kingitusena valmib püsieksponaat sõnas ja pildis, mis jääb avalikuks kasutamiseks tutvustama meie paikkonna mulkide ajalugu kui kultuuripärandit tulevastele põlvedele ja tänastele ajaloohuvilistele. Soovime kogutud materjali vormistada kunstiliselt kujundatud trükisena. Meie koostatud näitus on seotud Eesti ajalooga ja väärib erilist tähelepanu Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval."

 

Näitust saab vaadata raamatukogu trepihallis kuni 30. aprillini. 

 

 

Viljandi Linnagalerii (raamatukogu 3. korrus)

 

Lisainfo:
Laineli Parrest, Sakala Keskuse ja Viljandi Linnagalerii näituste kuraator/galerist
e-post: laineli@sakalakeskus.eetelefon: 5901 8345

Viljandi Linnagalerii asub Viljandi Linnaraamatukogu kolmandal korrusel ning on avatud raamatukogu lahtiolekuaegadel. Galeriis toimuvad ka sündmused, mistõttu võib näituste külastamine olla lühiajaliselt raskendatud. Vabandame võimalike ebameeldivuste pärast. Vaadake jooksvat infot meie Fb lehelt: https://www.facebook.com/Viljandi-Linnagalerii-1621089384809617
Viljandi Linnagalerii on iga kuu viimasel reedel suletud.

 

Toimetaja: MARGE LIIVAKIVI-MININA