Näitused raamatukogus

3.09.21

Raamatukogu trepigalerii

MTÜ 12 Kuud
fotonäitus

 

12 Kuud, mis algselt oli lihtsalt ühe seltskonna poolt loodud liikumine on tegutsenud juba aastast 2009. Algselt viie fotosemu poolt loodud liikumise idee on näidata tänast päeva pildis. Paari-kolme aastaga oli meie ridades juba oluliselt rohkem mehi-naisi, kes tegid lummavaid looduspilte. Kogu see tegevus toimus ja toimub ka endiselt meie põhitööde kõrvalt. Vahepeal on aga aeg teinud omad korrektuurid ja osad meist leidnud uue väljakutse. Et aga meie liikumine säiliks ja oma publikule veel rohkem elamusi pakkuda panid ühel 2019. aasta maikuu õhtul 7 aktiivsemat liiget Ragnar Soa, Urmet Pilt, Janek Joab, Martin Koitmäe, Kalmer Lehepuu, Janar Kull ja Aivar Sokk pead kokku. Ja nii sündis MTÜ 12 Kuud.

 

MTÜ 12 Kuud eesmärgiks on:
Fotograafia kui hobi tutvustamine laiemale publikule. Edendada ja propageerida looduses liikumist läbi erinevate kodumaiste loodusmaastike ja taime-, looma-, ning linnuliikide pildistamise ja vaatajatele tutvustamise ja seeläbi Inimeste loodusteadlikkuse kasvatamine.

Näitusele tulevad tööd peaaegu kõigilt meie liikmetelt, kes pärit Eesti eripaigust, kõigil erinev silmavaade ning erinevad huvid. Enam laiemal haardega vist eesti loodust ühel näitusel kajastada ei saaks.

Kui aga soovid kohe MTÜ 12 Kuud tegemistel ja toimetamistel pilku peal hoida leia meid Facebookist @12kuud või
vaata meie kodulehte www.12kuud.net

Fotonäitust saab vaadata raamatukogu trepigaleriis kuni 30. septembrini.

 

3. SAAL: laste- ja noortekirjanduse saal (2. korrus)

Laste raamatukogu majad ja kohad läbi aja

 

1. septembril 1950 asutati Viljandi Linna Lasteraamatukogu. Selle ajani tegutses 147 lugejaga noorteosakond ühes ruumis täiskasvanute laenutusruumiga. Lasteraamatukogu hakkas tegutsema Pikk tänav 6 majas. Kaasvaraks 1768 raamatut koos raamaturiiulitega, laenutuslett ja 20 tooli. Tegevusteks raamatute laenutamine, ettelugemine ja näitused. Lugejaid lapsi kokku 500.

Siit sai alguse lasteteeninduse pikk-pikk teekond kuni jõuti lõpuks Tallinna tänav 11 majja.

Näitust „Laste raamatukogu majad ja kohad läbi aja" saab uudistada
laste- ja noortekirjanduse saalis kuni oktoobrini.

Kutsume kõiki vaatama!

 

Raamatukogu trepigalerii

 

Nikolai Baturin ja Viljandi Linnaraamatukogu

Raamatukogus sünnime me uuesti

 

Nikolai Baturini 85. sünniaastapäeva ja Viljandi Linnaraamatukogu 110. tähtpäeva tähistamiseks saab augustis 2021 vaadata kooskulgemise teekonda illustreerivaid materjale raamatukogu trepihalli vitriinides ja virtuaalnäitusena kodulehel, vaata siin...
 
Kirjanik Nikolai Baturinil olid raamatukoguga väga südamlikud suhted. Enne järjekordse romaani loomist käis ta ikka meie lugemissaalist selle tarvis vajalikke raamatuid või ajakirju laenamas. Mitmed raamatukogutöötajad aitasid kirjanike tekstidel trükikujule jõuda. Algul abivahendeid otsida aidates, hiljem arvutisse tippides. Nikolai Baturin üllatas lugemissaali töötajaid jõulude ajal mitmekiloste kommituutudega. Kommid on nüüdseks ammu söödud, ent nendega kaasas olnud head soovid on siiani alles. 
 
Suurmehe lahkumise järel kirjutas tema poeg Igor Baturin raamatukogule: 
"Teie tugi on olnud asendamatu paljude isa teoste sünnis, sh auhinnatud teosed. Läbi isa loomingu on lugematu hulk teie pühendatud tunde tiksunud millekski hindamatuks ja jäävaks. (…) Ilmselt harva on mõni Eesti raamatukogu olnud ka sedavõrd kirjanduse kaas- ja kaasalooja." (21. juunil 2019)

 

2. SAAL: ilu- ja teabekirjandus (2. korrus)

 

Raamatukogu juubeliaasta 3. näitus
100 aastat raamatukogu Viljandi linnas

Viljandi raamatukogu
nõukogude okupatsiooni esimesel aastal

 

Näitus Viljandi raamatukogu saatusest Nõukogude okupatsiooni esimesel aastal 1940–1941. Sellesse perioodi langeb kõige masendavam osa Eesti raamatukogude ajaloos. Leninlik lammutustöö oli põhjalik, nõukogudevaenulikuks osutusid peaaegu kõik varem välja antud raamatud, Tartu ülikooli trepikodades raiuti tükkideks isegi Miki-Hiire koomiksid. Seati sisse tsensuur ja raamatukogud muudeti nõukogude ideoloogia kandjateks. 

Näitusega saab tutvuda ilu- ja teabekirjanduse saalis kuni septembrikuu lõpuni.
 

Vaata virtuaalnäitust siin...

 

 

Viljandi Linnagalerii (raamatukogu 3. korrus)

Lisainfo näituste kuraator-galeristid:
Helen Piir
+372 534 75897, helen.piir99@gmail.com
Lisann Raid
+372 553 8991, lisann.raid.lr@gmail.com

 

Viljandi Linnagalerii asub Viljandi Linnaraamatukogu kolmandal korrusel ning on avatud raamatukogu lahtiolekuaegadel. Galeriis toimuvad ka sündmused, mistõttu võib näituste külastamine olla lühiajaliselt raskendatud. Vabandame võimalike ebameeldivuste pärast.

Vaadake jooksvat infot meie Fb lehelt: https://www.facebook.com/Viljandi-Linnagalerii-1621089384809617
Viljandi Linnagalerii on iga kuu viimasel reedel suletud.