Näitused raamatukogus

4.03.24

Raamatukogu 
ilu- ja teabekirjanduse saali ning

trepigalerii klaasvitriinid

 

Signe Taremaa
köidete näitus

 

Lõpetasin 1979. aastal Eesti Kunstiakadeemia, selleaegse nimega ERKI, nahkehistöö eriala. Töötasin esimesed 10 aastat pärast lõpetamist Lahemaa Rahvuspargis kunstnikuna ja hiljem kunstiõpetajana Virumaal. Alates aastast 2009 olen Pärnu Maarja Magdaleena Gildi liige. Praegu tegutsen Maarja Magdaleena gildi Signe köitekojas.


Näha saab aastate jooksul valminud autoriköiteid. Enamasti on raamatuköited valminud Nahakunstnike liidu ja Köitekunstnike ühenduse näituseprojektide ning rahvusvaheliste konkursside tarbeks. On köiteid, mis on teostatud erinevate näituseprojektide järellainetusena hiljem, samast teemast inspireerituna, nagu näiteks rahvusvahelisel köitekonkursil „Memento mori" Vilniuses käinud köide sai hiljem osaks seeriast Credo. Rahvusvahelisele köitekonkursile Scripta manent VI köidetud Valdur Mikita raamat „Mine metsa", mis pälvis autori preemia, asub praegu Eesti tarbekunsti ja disainimuuseumis. Näitusel näeb pärast konkurssi valminud sama raamatu köiteid.


Näituse vanimad köited on aastast 1981 ja noorimad 2023. aastast. Valdav enamus köidetest on tehtud viimasel paarikümnel aastal. Olen katsetanud erinevaid köitestiile pikapistelisest köitest prantsuse köiteni ning nahakaunistustehnikaid koloreeritud nahavoolist intarsia ja aplikatsioonini.  Vaselisi - muinasaegset rõivakaunistustehnikat – olen kasutanud kaunistuselemendina ja kombineerinud pikapistelise köitega. Kujundusi on looduslike kividega ning Margus Rebase poolt töödeldud paekiviveeristega.

Näitus oli 2023. aasta juulis eksponeeritud Pärnu keskraamatukogus ja 2024. aasta jaanuaris Harju Maakonnaraamatukogus Keilas.

Signe Taremaa

Köidete näitust saab vaadata kuni 1. aprillini.

 

 

4. SAAL: raamatukogu teabekirjanduse saal

 

25 kauneimat Eesti raamatut

 

25 kauneima Eesti raamatu konkursi eesmärk on kunstiliselt kujunduselt ja trükitehniliselt teostuselt parimate raamatute kui vaimse kultuurinähtuse väärtustamine. 1956. aastal alguse saanud ja vahepeal vaibunud konkursi traditsiooni elustasid 1998. aastal Eesti Kujundusgraafikute Liit koostöös Eesti Kirjastuste Liidu ja Eesti Rahvusraamatukoguga.

9. veebruaril selgusid konkursi " 25 kauneimat Eesti raamatut 2023" võidutööd.

Võidutöödega saab tutvuda raamatukogu 4. saalis kuni märtsikuu lõpuni. 

 

 

 

 

Raamatukogu trepigalerii

 

Marje Loide fotonäitus

JÄÄLILLED

 

Jäälillede mustreid saavad imetleda need, kelle kodus on vanamoodsad puitraamidega nn topeltaknad. Parem oleks kui neid väga tihti ka ei pestaks, sest jäälilled vajavad tekkimiseks imeväikseid tolmukübemeid või muid nn kondenseerumis tuumakesi. Jäälilled tekivad ka autoklaasidele, kütmata ruumide akendele ja puidu pinnale. Selleks on vaja eritingimusi: õhus peab olema piisavalt veeauru, õhk peab jahtuma kiiresti ja tuult ei tohi olla.

Kuna elan vanas puitmajas ja panen talveks teised aknad ette, mida liimipaberiga seestpoolt kinni kleebin, kuid välimisi aknaid ei topi, ega soojusta, siis kiire õhuvahetus seest poolt soojade klaaside vastu tekitab kordumatuid jääkristallide metsi ja kujundeid.

Seda ilu ja looduse kunsti olen jäädvustanud makroobjektiiviga. Kuna need fotod tundusid mulle eriti maalilistena, siis lasin trükkida lõuendile.

Marje Loide

Näitust saab vaadata raamatukogu trepigaleriis.

 

 

Viljandi Linnagalerii (raamatukogu 3. korrus)

Lisainfo näituste kuraator-galeristid:
Rita Pomber
rita.pomber@sakalakeskus.ee

Viljandi Linnagalerii asub Viljandi Linnaraamatukogu kolmandal korrusel ning on avatud raamatukogu lahtiolekuaegadel. Galeriis toimuvad ka sündmused, mistõttu võib näituste külastamine olla lühiajaliselt raskendatud. Vabandame võimalike ebameeldivuste pärast.

Vaadake jooksvat infot meie Fb lehelt: https://www.facebook.com/Viljandi-Linnagalerii-1621089384809617
Viljandi Linnagalerii on iga kuu viimasel reedel suletud.