Oru 13

13.10.23

 

10.

Oru 13

Viljandi Muuseum teab rääkida:

Elamu Oru 13 on olemas juba 18. sajandil. Praeguse välisilmega laudisega hoone on pärit ilmselt 19. sajandi lõpust. Peauksel on säilinud algsed metallmanused ja ukse kohal olev eraldi raamistusega aken. Peatumist väärib ka siit paar maja eemal, Oru tn 15a paiknev väike linnamaja 18. sajandi lõpust. See on linna üks vanemaid rõhtpalkhooneid, mille seinad on kaetud Viljandi vanematele puitmajadele iseloomuliku kahetasapinnalise püstlaudvoodriga.

Foto: Gert Kiiler

 

Elas kord üks onu …
Miia Marleen Põldsepp, 9-aastane

 

Elas kord üks onu. Kõik räägivad, et ta näeb väga hirmus välja. Keegi ei julge tema juurde minna. Ja juba kuu aega tagasi oli see vana onu ühe poisi ära röövinud ja kõik kuulsid ta karjumist. Ja seda poissi pole ikka veel leitud. Ei tea, kus ta küll on? Huvitav, mis temaga juhtus? Nüüd ei taha keegi sinna maja juurde minna. Maja nägi välja selline vanast puidust ja sammaldunud. Seal oli vana kuur. Me väga midagi ei näinud, kuna kõik oli samblaga kaetud. Ja nüüd unustame selle maja ära. Homme on pidu ka, loodan, et see vana onu ei tule, sest teate küll, mis võib juhtuda! Olgu siis, head ööd!!! Tere hommikust! TRR TRR!! Oih, oodake, ma pean vastama!! Tere!! Tere, kas sa oled Emiliat näinud, mu kallis laps on kadunud!! Ei ole mina Emiliat küll näinud... Oi ei! Nüüd on Emilia ka kadunud! Mis me küll teeme? Ma tean! Ma kutsun kõik kokku ja lähme neid otsima.

 

JÄRGMINE PÄEV

Kõik olid nõus minema neid otsima. Lähme!! Aadress on Oru 13. Olgu, lähme nüüd! Me astusime ukse ette. Kes ukse avab? Äkki avame kõik koos? Okei. Me avasime ukse. Kõik oli vaikne, ainult raadio mängis. Kõik oli väga kõhe. Me vaatasime natuke ringi. Igalt poolt oli tolmune. Maja oli tühi. Igal pool olid pildid ühest onust. Äkki on see onu, kes meie sõbrad röövis? Ei tea? Maja katusel on nii palju auke. Majas on nii külm. Akendele on kardinad ette tõmmatud. Seal on kapp. Oota, ma kuulen midagi! See tuleb sealt kapist! Avame selle! OMG!! Emilia, Kaspar!! Te olete elus! Mhm-mhm!! OIH! Võtame teibi teie suu pealt ära!! Nii tore, te olete elus! Rääkige, mis juhtus! Meid uinutati ja toodi siia ja rohkem ma ei mäleta. Olgu, lähme koju ja helistame politseisse. Ja see paha mees pandigi kinni!!

 

Logo ja illustratsioonid: Maari Soekov