Väike-Turu 5
6.
Väike-Turu 5
Viljandi Muuseum teab rääkida:
Kolmnurkset platsi kunagise Riia värava juures on kutsutud Väiketuruks, aga ka Heinaturuks. Kinnistu omanikud oli 18. sajandi lõpus Lübeckis sündinud kaupmees Johan Heinrich Oehlers, 19. sajandil Boströmid, 20. sajandil Seislerid. 1920–30ndail koondus Väike-Turu ümber Viljandi autokaubandus. Kaksikhoones müüdi Lincolni sõiduautosid, Fordi sõidu- ja veoautosid ja Fordsoni traktoreid. Hoones on tegutsenud kompvekitööstus. 1924. aastal avati maja ees Werncke bensiiniautomaat.
Foto: Gert Kiiler
Viljandi rahva needus
Mari-Ann Loit, 16-aastane
Ammu-ammu, tumedatel kannatust täis aegadel kolis siia majja üks vana naine. Ta tahtis linnale head pakkuda ja avas kaupluse „Lootus", kus hakkas müüma lootust, armastust ja õnne.
Jutt levis ning kergeusklikud inimesed tormasid hämmastavalt häid pakkumisi oma silmaga nägema. Pood oli seest sama tontlik kui väljast – uks kriiksus, põrandalauad nagisesid ja kuskilt kostus vaikselt ulguv tuuleiil.
Kõledalt tühjas toas asus vaid üks väike laud, millel sädelesid küünlavalguses veripunased sametkotid. Laua taga kükitas vanatädike ise, krimpsus kui iidne muumia, aga siiski naeratas igale külastajale, paljastades oma ühe ainsa terava hambaga suu. Ta võttis sõnagi lausumata pakutud mündid vastu ning ulatas ostjatele uhke kauba.
Aga niipea, kui inimesed kauplusest saadud kotikese avasid, tabas neid pettumus. Kott oli täiesti tühi! Kärsitud ostjad läksid oma raha tagasi nõudma, kuid tulutult. Eit oli täiesti vait ega liigutanud sõrmegi. Vaatas ainult jäise pilguga kaebajatele silma.
Raevunult kogunesid „petta saanud" inimesed kokku ja ajasid vanatädi linnast minema. Naine solvus südamepõhjani ja kähistas needuse: „Kannatamatu Viljandi rahvas, kes te mu lahkust hinnata ei oska, olete nüüd määratud päevade lõpuni hädas ja viletsuses elama, kordagi lootust leidmata!" Kohemaid haihtus tädi äikese kärgatuse peale.
Praeguseks on see lugu vaid unustusse vajunud õudusjutt, kuid me elame siiski selle mõju all. Mõnikord, kui paistab, et kõik veab viltu, jääb üle ainult kahetseda vanarahva ebaviisakat tegu.
Logo ja illustratsioonid: Maari Soekov