Kuidas laenutada raamatukogust raamatut?

4.01.24

Hea lugeja! 
Nüüd saab raamatukogu lugejaportaali lugeja.ee sisselogida nii ID-kaardi, mobiil-ID ja Smart-ID-ga.
Palun kasutage selleks 
TARA ja valides Sisene. Samuti saab tagastustähtaega pikendada ka meili teel pikenda@raamatukogu.viljandi.ee või telefonil 433 8660 (info). 

 

  • Kuidas saab laenutada raamatuid?

Üks võimalus on raamatud eelnevalt reserveerida.

Raamatuid on võimalik reserveerida URRAM-i lugejaportaali iseteeninduses aadressil lugeja.ee.

NB! Reserveerida ja järjekorda panna saavad ainult need lugejad, kes on portaali sisse loginud.

Portaali sisselogimine toimub lehe vasakul pool üleval nurgas. Siseneda saab raamatukogu poolt antud kasutajatunnuse ja parooliga, ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID-ga. 
Palun kasutage selleks TARA ja valides SiseneSisselogimise järel kuvatakse Teie nimi samal lehele üleval vasakus nurgas.

 

Otsingu ribale võite kirjutada raamatu autori, pealkirja või alguse pealkirjast. Vajutage kastile Otsi, ilmub loetelu. Paremal pool pakutakse veel erinevaid otsinguvõimalusi: autorite, märksõnade ja sarja järgi.

Otsingu alla reale Raamatukogud soovitame trükkida Viljandi Linnaraamatukogu või valida musta kolmnurga pealt Minu raamatukogud.

 

Valige loetelust huvipakkuv raamat, vajutades selle pealkirjale. Avaneb teave raamatu kohta, lehe allservas on lisaks tutvustusele kastid Leidumus ja Reserveeri.

Leidumuse alt saate vaadata millises saalis raamat asub, kas see on kohal või välja laenutatud.

Vajutades Reserveeri avaneb reserveerimise võimalus (vajutades Reserveeri esimene vaba). Kui raamat on välja laenutatud siis saab panna end järjekorda (vajutades Lisa ennast järjekorda).

Reserveeringu sooritamisel ilmub kollasel taustal kiri Reserveering õnnestus.

Vajutades Reserveeringutele saate näha kõiki enda poolt reserveeritud raamatuid, kui Te soovite oma valikut tühistada, siis konkreetse raamatu pildi juures on Tegevus: Tühista. Vajutades sellele, küsitakse Teie soov veelkord üle.

 

Reserveeringutes näete kuupäeva, mille lõpuni Teile raamatuid hoitakse. Raamatutele võite tulla järele ka samal päeval, aga mitte varem, kui ühe tunni möödumisel reserveerimisest.

 

Vajutades lehe ülaosas olevale sinise taustaga kastile LUGEJA näete oma laenutusi, reserveeringuid ja järjekorras olevaid raamatuid. Vajutades sinisele kastile LUGEJA saate raamatute laenutähtaega pikendada, tühistada reserveeringuid ja järjekorras olevaid raamatuid.

 

Pikendamisel tuleb jälgida, et raamatute tagastustähtaeg pikeneks. Kui raamatul on järjekord, siis kuupäev ei muutu, kuid andmebaas ei anna selle kohta eraldi teavitust. Samuti ei saa iseteeninduses pikendada tähtaja ületanud raamatute laenutähtaega. Iseteenindusest väljudes kasutage oma nime all olevat linki Logi välja.

 

  • Millal võib reserveeritud raamatule järele tulla?

Reserveeritud raamatuid hoitakse 3 tööpäeva ehk selle kuupäevani, mis on Teie lugejakontol kirjas (vt Reserveeringud). Samal päeval tehtud reserveeringule soovitame järele tulla vähemalt tund aega pärast reserveeringu tegemist. Kindlasti tuleb kaasa võtta ID-kaart või raamatukogu lugejapilet. Raamatud saab kätte vastavast saalist või soovi korral ka esimese korruse infoletist. 

 

  • Kui kaua hoitakse reserveeritud raamatut?

Reserveeritud raamatut hoitakse 3 tööpäeva ehk selle kuupäevani, mis on Teie lugejakontol kirjas (vt Reserveeringud). Kui Te reserveerisite raamatu iseteeninduses, siis e-kirja selle kohta ei saadeta.

 

  • Kuidas saan teada, et minuni on jõuab raamatu järjekord?

Kui raamatu järjekord jõuab Teieni, siis saadetakse Teile e-kiri, kus on kuupäev, mis ajani raamatut Teie nimel hoitakse. Kui Teil ei ole e-posti aadressi, siis teavitame Teid telefoni teel. Raamatule saate järele tulla raamatukogu lahtioleku ajal. Kui Teil ei ole võimalik antud ajal järele tulla, siis palume helistada telefonil 433 8660, 433 8684 või saata e-kiri pikenda@raamatukogu.viljandi.ee

 

  • Kuidas saab registreeruda lugejaks?

Viljandi Linnaraamatukogu veebilehel saavad lugejaks registreeruda kõik, kellel on olemas Eesti isikukood ja isikut tõendav dokument. Digitaalseks allkirjastamiseks on vaja ID-kaardi kehtivaid sertifikaate ja PIN-koode. Lapsevanematel on võimalik registreerida oma laps meie raamatukogu lugejaks. Enne ankeedi täitmist palume tutvuda meie raamatukogu kasutuseeskirjaga, mille leiate siin… Kui Te olete ankeedi digitaalselt allkirjastanud, siis jõuab see automaatselt meieni. Raamatukogu poolt saadame Teie e-posti aadressile kinnituse lugejaks registreerumise kohta.
Loe lähemalt siin...

 

  • Kuidas saab kasutada lugejaportaali e-teenindust, kui raamatukogu poolt antud kasutajatunnus ja parool on kadunud?

Lugeja saab kasutada lugejaportaali aadressil lugeja.ee ka ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID-ga.
Raamatuid saab reserveerida telefoni teel E–R kella 10.00–19.00 ja L 10–15.

 

  • Kuidas saab raamatuid tagastada?

Raamatuid saab tagastada kontaktivabalt meie raamatukogu peaukse juures olevasse tagastuskasti või maja lahtioleku ajal infoletti. Saalidesse praegu raamatuid tagastada ei saa.  Raamatud tuvastatakse vöötkoodi alusel. Laenatud raamatute tähtaja ületamise eest kehtestatakse viivis.