Sirje Kiini artikliraamatu esitlus
Neljapäeval, 24. oktoobril toimus
raamatukogu Ameerika teabepunktis (2. korrus)
Sirje Kiini raamatu
"Kirjanduse vabadus ja vabaduse kirjandus"
esitlus
Teos esitab valitud artikleid ja arvustusi aastaist 1977–2019, aga seal on esmakordselt avaldatud ka sõnavõtte ja siseretsensioone 1980. aastaist, mil autor oli avaldamiskeelu all.
Raamat ilmus Tartu Ülikooli kirjastuselt kirjandusteaduslikus sarjas Studia litteraria Estonica. Eessõna Vancouveri ülikooli professorilt Thomas Salumetsalt. Toimetajad Brita Melts ja Katrin Raid. Kaanekujundus Kalle Paalits.
Raamatuesitlusel vestles kirjanikuga raamatukogu direktor Reet Lubi.
24. oktoobril toimus Viljandi Linnaraamatukogus Sirje Kiini raamatu „Kirjanduse vabadus ja vabaduse kirjandus" esitlus. Sissejuhatuseks tutvustas autor pisut oma elulugu alates esimesest kokkupuutest kirjandustegevusega 1964. aastal, võitlusi nõukogude võimu ja tsensuuriga ning rääkis ka tänapäevast, mil ta elab ja töötab USA-s. Sirje ütles, et tänapäev on eriline selle poolest, et väljaspool Eestit elab üle 200 000 eestlase. Sirje rõhutas, et eesti keel pole Ameerika mandril veel kuhugi kadunud, sest esimeste väljarändajate järelkasvu neljas põlvkond õpib hoolega eesti keelt. Ülemaailmses skaudilaagris Kotkajärvel, Kanadas, lauldakse vapralt isamaalisi laule eesti keeles ja skaudilaagri eesmärk on rahvuslike tavade hoidmine ning edendamine.
Pärast sissejuhatust algas raamatu „Kirjanduse vabadus ja vabaduse kirjandus" tutvustus, kui autorit usutles Viljandi Linnaraamatukogu direktor Reet Lubi. Vestlus kulges väga hubases vormis ja autori vastused olid siirad ning põhjalikud. Kogu auditooriumi valdas sundimatu ja mõnusalt ülev meeleolu.
Sirje Kiin ja Reet Lubi raamatu esitlusel
Huvitav oli Sirje selgitus raamatu esikaane kujunduse ja pealkirja saamisloost. Kaanekujunduse idee oli Sirje abikaasalt Jack Waltersilt: kiininuga lõikamas läbi nõukogude aegsete keelatud raamatute kuusnurkseid tsensuuritempleid. Raamatu pealkirja üle mõtiskles autor kaua, kuni ükskord ilmutas see unes või ärkveloleku piiril temale tulikirjas, ja nii jäigi pealkiri vaid hommikul ilusasti kirja panna. Esitlus lõppes väikese teejoomisega, kus sai vestelda autoriga ja üritusest osavõtjatega.
Jääb üle vaid tänada Sirje Kiini ja Viljandi Linnaraamatukogu direktorit Reet Lubi selle ilusa ürituse läbiviimise eest.
Sirje Kiin lähisugulastega: vasakult Rein Rehtsalu, Sulev Rehtsalu ja Toomas Aaskivi
Lõpuks lisaksin Vancouveris asuva Briti Columbia ülikooli professori Thomas Salumetsa iseloomustuse raamatule: ,,,,Kirjanduse vabadus ja vabaduse kirjandus" on tõeline tekstide aardelaegas. Kuigi valitud artiklid on väga eripalgelised, ühendab neid üks omadus: raamat räägib sügavast pühendumisest kodumaa kirjanduskultuurile, kui mitte lausa aupaklikkusest selle vastu. Autor julgustab meid, lugejaid: asendagem liigne enesekesksus kiindumusliku suuremeelsusega ja kahtlus usaldusega."
Üritusel osalenu: Tiit Uus