Ameerika Ühendriikide 37. president
Richard Milhous Nixon sündis 9. jaanuaril 1913. aastal Yorba Lindas, vaeste kveekeritest vanemate peres, kus polnud lubatud ei alkohol, vandumine ega tants. Peres oli viis poissi, kellest neli said oma nime Britannia ajalooliste kuningate järgi. Richard sai oma nime näiteks Richard Lõvisüdame järgi.
1922. aastal kolis pere Whittieri Californias, kus Richard algkooli läks. Pärast algkooli jätkas ta õpinguid Fullertoni keskkoolis, kus ilmnesid noormehe head kõneleja- ja väitlejaanded. Järgnesid õpingud Whittieri keskkoolis. Pere raske majandusolukord sundis Richardit enne koolipäeva algust isa juurviljakauplusesse tööle. Siiski lõpetas ta kooli väga heade hinnetega.
Venna raske haiguse tõttu pidi noormees loobuma Harvardi ülikooli pakutud stipendiumist ja jätkama õpinguid Whittieri kolledžis, aitama samal ajal ka kaupluses, kuid ta jõudis tegutseda aktiivselt ka ühiskondlikus elus.
Lõpetanud edukalt õpingud Whittieris, sai Richard stipendiumi Põhja-Carolinas asuvasse Duke'i ülikooli õiguskooli, kus omandas juriidilise hariduse.
Pärast õiguskooli sai temast perekonnasõbra õigusäris noorem partner.
1946. aastal valiti Nixon USA Kongressi esindajatekotta, kus ta teenis kuni 1950. aastani, mil ta valiti California senaatoriks. Senatis teenis ta kuni 1953. aastani, kui temast sai aastail 1953-1961 president Dwight Eisenhoweri asepresident.
1959. aasta juulis saatis president Eisenhower Nixoni Nõukogude Liitu avama Moskvas toimuvat Ameerika Rahvusnäitust. Kõndides näitusel ringi koos nõukogude peaministri Nikita Hruštšoviga, peatuti Ameerika näidisköögi väljapaneku ees ja vahetati kirglikult mõtteid kapitalismi või sotsialismi eeliste osas. Seda mõttevahetust tuntakse ajaloos „köögidebati" nime all.
Esimest korda kandideeris Nixon presidendiks 1960. aastal, kaotas aga noorele ja karismaatilisele John F. Kennedyle.
1962. aastal kandideeris Nixon California kuberneriks, kuid jäi 5 protsendiga alla ametisolevale Pat Brownile.
1968. aastal, pärast mitmeid ebaõnnestumisi, kandideeris Nixon taas presidendiks, ja seekord edukalt. Tema esimese kongressi kandideerimise kampaania juhtlauseks oli „Üks meie seast". Ja seda ta ka tegelikkuses oli, kõigi oma inimlike vooruste ja puudustega.
Ameerika Teabepunkti virtuaalnäituse "Richard Nixon"
koostas teabepunkti koordinaator Elle Sihver.
Tutvustuse vaatamiseks klõpsake soovitud vormingus failinimele lehe allosas.
Kui teil puudub arvutis vastav tarkvara, siis saate selle tasuta alla laadida:
Adobe Reader http://get.adobe.com/reader/
PowerPoint Viewer http://www.microsoft.com/et-ee/download/details.aspx?id=13